duminică, 27 februarie 2011

Steels 1-2 Wolves (+ foto şi video galerie)

Am învins şi asta e principalul. Totuşi sunt total contra fotbalului acesta de iarnă. Oricum ar fi mai bine să se înceapă mai tîrziu campionatul. Pe un timp măcar cu semnul plus, pe terene naturale şi nu îngheţate încît la o alunecare jucătorii se pot accidenta foarte uşor. În fine lăsăm totul pe sovistea mult iubitei noaste federaţii. Meciul din start anunţa să fie unul interesant, jucătorii Daciei din prima minută puteau deschide scorul dar balonul a trecut puţin pe lîngă bara porţii. Prima repriză, adica întregul meci a fost sub dominarea chişinăuenilor, însă Iskra nu se barecada şi ieşea la joc ceea ce dăda meciului o bună viteză. Dacia care îşi crease cîteva ocazii a mărcat cum o face cel mi des în actuala stagiune, în urma unui corner după ce mingea a trecut peste mai mulţi jucători a ajuns fix la capul lui Levan Gorgalidze care a trimis uşor mingea în poartă (şi-a făcut singur un cadou cu ocazia zilei de naştere). Pînă la finele primei reprize echipele nu s-au remărcat cu ceva ocazii. A doua repriză a început cu Iskra în atac, a avut nevoie de doar 13 minute pentru a egala scorul dupa incursiunea unui rîbniţian pe flancul drept şi o pasă foarte bună şi precisă către Suciu care la executat pe Matiughin fără drept de apel. De aici s-a început jocul doar într-o parte, Dacia a atacant insistent toată repriza creîndu-şi mai multe ocazii, însă golul adica autogolul a venit dupa ceeaşi fază fixă, după o centrare de pe flancul stîng şi devierea lui Gamezardaşvili, mingea în propria poartă a trimes-o Gafina. Să remarcăm că dodată 2 jucători ai Daciei au fost nevoiţi să părăsescă terenul din cauza accidentărilor, este vorba de ndrei Cojocari şi Ghenadie Orbu! 1-2 Prima victorie a Lupilor Galbeni în acest retur şi 1 poziţie în clasament la data actuală.
                                                         Sursa : teutvasile.blogspot.com